شمع موتور چیست؟

شمع خودرو یکی از اجزایی که است که روی موتور و در واقع برروی سرسیلندر قرار می ‌گیرد و یکی از مهمترین اجزا در فرایند احتراق خودرو است.

شمع چیست؟

خودرو های احتراقی برای تکمیل فرایند عملیات احتراق در داخل موتور احتیاج به قطعه ‌ای دارند که با ایجاد جرقه این کار را انجام دهد؛ این وظیفه به شمع (Spark Plug) محول شده است. پس از مکش سوخت به داخل سیلندر و ترکیب آن با هوا شمع وظیفه دارد که با جرقه زدن عمل احتراق را آغاز و انرژی تولید کند.

شمع ماشین از عایق چینی، الکترود، واشر و قسمت‌های دیگر تشکیل می ‌شود و با دریافت ولتاژ بالا، عمل جرقه زنی در محفظه سیلندر را انجام می ‌دهد.

دو الکترود در شمع وجود دارد یکی الکترود منفی که در بدنه شمع وجود دارد و دیگری الکترود مرکزی که مثبت است و قسمت کوچکی از آن از عایق سرامیکی بیرون آمده.

شمع خودرو

شمع جریان الکتریکی را از وایر گرفته و به الکترود منتقل می کند، که عایق سرامیکی دور آن از انتقال جریان به بدنه موتور جلوگیری می ‌کند.

با ایجاد جرقه توسط شمع مقداری اندکی از الکترود آن از بین می ‌رود و در نتیجه پس از مدتی استفاده این الکترود به صورت کامل فرسوده می ‌شود و توان جرقه زنی آن از بین می ‌رود.

نشانه های خرابی شمع موتور

از علائم خرابی شمع خودرو می ‌توان به استارت نخوردن و کاهش شتاب خودرو اشاره کرد. در ضمن ایجاد تغییرات یا صدمات فیزیکی در شمع نیز از نشانه‌ هایی است که زمان تعویض آن را مشخص می ‌کند.

شکسته شدن عایق چینی شمع یا تغییر اندازه سر شمع و تغییر رنگ عایق چینی آن، جمع شدن رسوب سر شمع، دوده زدن و سیاه شدن شمع‌ها، خام سوزی موتور و قدرت پایین موتور در زمان شتاب گرفتن از دیگر نشانه ها می باشند.

روغن زدن شمع ‌ها نیز نشانه بدی برای مالک خودرو است، چرا که به معنای ورود روغن به درون سیلندر، روغن سوزی موتور و تأثیر سوختن آن بر روی شمع است که باید هر چه سریع‌ تر برای حل این مشکل به متخصص مراجعه کرد.

تغییرات شمع خودرو

طول عمر

از لحاظ طول عمر، مدت زمانی که شمع خودرو شما به طور مناسب عمل می ‌کند به شمع های مورد استفاده در موتور شما بستگی دارد:

شمع‌ های مسی معمولی حدود 30 هزار کیلومتر

 شمع‌های پلاتینیومی حدود100 هزار کیلومتر

انواع دیگر نیز می ‌توانند تا نهایتاً 150 هزار کیلومتر عمر کنند.

 

لنتور پیشرو در زمینه واردات و فروش عمده تسمه ها، لنت ها، فیلترها، شمع و دیسک خودرو

نظرات
دیدگاه خود را بنویسید!