نقش و عملکرد فیلترهوا در موتور خودرو

نقش عمده فیلترهوا در اتومبیل، تصفیه هوای ورودی به سیستم احتراق و سوخت می باشد.

با وجود قیمت اندک فیلترهوا نسبت به سایر قطعات خودرو، عدم توجه به آن می تواند مشکلات بزرگ و هزینه های بالایی را به دنبال داشته باشد.

از همین رو صاحبان اتومبیل ها، باید به وضعیت فیلترهوای خودرو خود توجه داشته باشند تا در صورت نیاز سریعا آن را تعویض کنند. به تعویق انداختن تعویض فیلترهوا، راندمان خودرو را کاهش می دهد و سبب نرسیدن هوای کافی به سیستم احتراق اتومبیل و افزایش مصرف سوخت اتومبیل تا 25% می گردد.

نحوه کار فیلترهوا

برای احتراق موتور اتومبیل لازم است ترکیبی از هوا و اکسیژن بدون هیچ گونه مواد آلوده، گرد و خاک و ذرات وارد محفظه موتور شود، در صورتی که این مواد وارد محفظه موتور خودرو شوند کارایی و عملکرد موتور خودرو با مشکل مواجه می شود.

هوایی که وارد خودرو می شود حاوی ذرات آلوده، گرد و غبار و شن و … است، فیلتر هوا درمسیر ورود هوا به درون موتور اتومبیل قرار می گیرد و از وارد شدن گرد و غبار همراه هوا به درون موتور جلوگیری می کند؛ با حرکت اتومبیل و ورود هوا به درون محفظه، گرد و غبار همراه هوا بر روی فیلترهوا انباشته می گردد و پس از مدتی با زیاد شدن میزان گرد و غبار روی فیلترهوا، مقاومت فیلترهوا بالا رفته و مانع ورود اکسیژن و هوای لازم برای عملیات احتراق می شود. این امر موجب پایین آمدن قدرت موتور خودرو و افزایش مصرف سوخت خودرو می شود.

فیلترهوای خودرو باید آلودگی هوا را در حد نیاز جذب کند اما نباید به اندازه ای مسدود شود که از ورود هوای تمیز به درون موتور خودرو جلوگیری کند و توان مکش موتور خودرو را پایین بیاورد.

فیلترهوا

یک فیلترهوای خوب دارای هوادهی ۳۱۹ فوت در دقیقه می باشد، نکته ای که در همین مورد باید ذکر نمود، هوادهی بالاست که در این صورت، مقاومت فیلتر در برابر عبور هوا پایین است و در صورت هوادهی بالا، موتور نیروی کمتری را برای مکش هوا لازم دارد و باعث افزایش راندمان خودرو می شود.

به طورکلی فیلترهای هوا نقش اساسی در تنظیم وضعیت سلامت فنی اتومبیل و نقش موثری در عملکرد مطلوب موتور دارند. تعویض به موقع فیلترهوا موجب افزایش بازده موتور، تمیز نگه داشتن موتور، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی محیط زیست می شود.

زمان تعویض

نشانه هایی برای زمان تعویض فیلترهوا:

  • کاهش توان موتور
  • لرزش مداوم موتور
  • افزایش ایجاد رسوب بر روی شمع موتور خودرو
  • ریپ زدن موتور
  • افزایش زمان استرات
  • افزایش گازهای خروجی از اگزوز
  • افزایش مصرف سوخت

باید در نظر داشت که استاندارد تعویض فیلترهوا بین 3 تا 5 هزار کیلومتر میباشد.

به کار بردن فیلتر نامرغوب و غیر استاندارد علاوه بر بالا بردن مصرف سوخت می تواند آسیب و اختلالات زیادی را برای موتور خودرو بوجود آورد.

لنتور پیشرو در زمینه واردات و فروش عمده تسمه ها، لنت ها، فیلترها، شمع و دیسک خودرو

نظرات
دیدگاه خود را بنویسید!